а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полчас

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Половина час, 30 минути.
Англиски: half-hour
Примери:
Помина еден полчас додека да трепнеш.
Изведенки
полчас прил.
Пример: Нека почека полчас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи