а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полчасовен

полчасовни
Вид збор: Придавка
Што трае половина час.
Англиски: hal-hour
Примери:
Полчасовен разговор.
Полчасовна средба.
Изведенки
получасовен прид.
получасовни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи