а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

получекор

мн. получекори
Вид збор: Именка, машки род
половина чекор
Англиски: half-step
Примери:
Владата со получекори се обиде да ја задржи европската агенда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи