а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуцрн

полуцрниот
Вид збор: Придавка
1. Не чисто црн, донекаде, делумно црн.
Англиски: darkish
Примери:
Полуцрн тен.
2. Во печатарството - потемни, поцрни букви.
Англиски: semibold
Примери:
Полуцрни букви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи