а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуцилиндар

мн. полуцилиндри
Вид збор: Именка, машки род
Не многу висока, црна машка шапка во вид на цилиндар, за свечени пригоди по некогашна мода.
Англиски: top hat
Примери:
Изветен полуцилиндар.
Свечено облечени мажи со полуцилиндри на главата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи