а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полутопка

мн. полутопки
Вид збор: Именка, женски род
1. Половина од Земјината топка северно или јужно од екваторот, источно или западно од гриничкиот меридијан.
Англиски: hemisphere Албански: hemisferë
Употреба: Географија
2. Половина од геометриско тело топка.
Англиски: hemisphere Албански: hemisferë
Употреба: Математика
Примери:
Кровот на зградата е во вид на полутопка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи