а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полути

полутат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Лути некому малку, кратко време.
Примери:
Нека касне од јадењето, ама ќе му полути.
2. Лути некого малку, кратко време.
Примери:
Неговите зборови го полутија.
3. (се полути) Се лути малку.
Примери:
Таа се полути.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи