а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полутемнина

(едн.) полутемината
Вид збор: Именка, женски род
Темнина до некој степен.
Англиски: twilight
Примери:
Стоеја во полутемнината.
Таа исчезна во полутемнината на летната ноќ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи