а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полусуров

полусуровиот
Вид збор: Придавка
Што е донекаде во сурова состојба, недоволно сув, варен, печен.
Примери:
полусурови јајца
полусурова состојба
полусуров производ
FlexiMac
 менување на македонски глаголи