а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуспроводник

мн. полуспроводници
Вид збор: Именка, машки род
Материјал што под одредени околности спроведува или го спречува токот на струјата.
Англиски: semiconductor Албански: gjysmëpërçues
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи