а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуслободен

полуслободниот
Вид збор: Придавка
Што не е сосема слободен.
Англиски: semi-free
Примери:
Држава со пристојна демократија, со полуслободни медиуми и со нешто повисока политичка култура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи