а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полусенка

мн. полусенки
Вид збор: Именка, женски род
1. Недоволно, слабо осветлено место.
Англиски: half shade
Примери:
Седеше во полусенката од куќата.
2. (слик.) Послабо осенчано место на слика.
Англиски: penumbra
FlexiMac
 менување на македонски глаголи