а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуселанец

мн. полуселани
Вид збор: Именка, машки род
Човек со потекло од село, што работи и живее во град, но не се откажува од селото.
Примери:
Си остана тој полуселанец.
Изведенки
1. полуселанка ж.
мн. полуселанки
2. полуселански прид.
полуселанскиот
Пример: полуселански обичаи полуселански навики
FlexiMac
 менување на македонски глаголи