а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полусвест

(едн.) полусвеста
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на неполна свест.
Примери:
Таа беше во полусвест.
Можете ли да си замислите колку се зарадував кога повторно ја читав приказната што ми останала во полусвест?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи