а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полусвесен

полусвесниот
Вид збор: Придавка
До определен степен, донекаде, делумно свесен.
Примери:
полусвесна состојба
полусвесна реакција
Изведенки
полусвесно прил.
Пример: Полусвесно почна да мавта со рацете.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи