а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полурешение

мн. полурешенија
Вид збор: Именка, среден род
Половично, делумно, нецелосно решение.
Англиски: semi-solution
Примери:
На Македонија изгледа ѝ треба вистински протекторат, а не полурешенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи