а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полупразен

полупразни
Вид збор: Придавка
Што собира уште, што е донекаде исполнет, што има слободни места.
Англиски: half empty
Примери:
Основните и средни училишта останаа полупразни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи