а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полумртов

полумртвиот
Вид збор: Придавка
Што е близу до смртта, што дава знаци на живот.
Англиски: half-dead
Примери:
Го најдоа полумртов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи