а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полумесечен

полумесечниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на време од половина месец.
Примери:
Полумесечен додаток.
Полумесечна работа.
Изведенки
полумесечно прил.
Пример: Прима плата полумесечно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи