а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуматура

мн. полуматури
Вид збор: Именка, женски род
Завршен дел од основното образование.
Употреба: Образование
Изведенки
полуматурски прид.
полуматурскиот
Пример: полуматурски испит
FlexiMac
 менување на македонски глаголи