а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полукружен

полукружниот
Вид збор: Придавка
1. Што му припаѓа на полукруг.
Примери:
Полукружни линии.
2. Што има облик на полукруг.
Примери:
Полукружни скали.
Полукружна сала.
Полукружна сцена.
3. Што се одвива во форма на полукруг.
Примери:
Полукружни движења со рацете.
Изведенки
полукружно прил.
Пример: Авионите летаа полукружно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи