а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полузелен

полузелениот
Вид збор: Придавка
1. Донекаде, делумно зелен, што не е зрел, недозреан.
Примери:
полузелени плодови
2. Дополу, нецелосно со зелена боја.
Примери:
полузелен фустан
полузелени маици
полузелени полиња
3. Несериозен, незрел, што не внимава што зборува.
Примери:
полузелено момче
Изрази
Ги кине полузелени - зборува глупости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи