а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полузатворен

полузатворениот
Вид збор: Придавка
Донекаде, но не сосема затворен, подзатворен.
Англиски: half-shut
Примери:
полузатворена врата
полузатворени очи
полузатворен прозорец
FlexiMac
 менување на македонски глаголи