а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полудува

полудуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Лудува малку или кратко време.
Примери:
Додека младенците се фотографираа, еден од гостите реши да полудува малку со својот автомобил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи