а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуготов

полуготови
Вид збор: Придавка
Приготвен, подготвен донекаде, во некоја мера.
Англиски: semifinished
Примери:
Полуготови производи.
Полуготова храна.
Полуготов ручек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи