а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полугол

полуголи
Вид збор: Придавка
1. Слабо, недоволно облечен.
Англиски: half-naked
Примери:
Гладни и полуголи деца.
2. Гол дополу или отполу.
Англиски: half-naked
Примери:
Полуголи борачи.
Детето истрча од собата полуголо.
3. Што не е доволно обрастен (со коса, трева).
Англиски: half-bare
Примери:
Полугола глава.
Полуголи ридови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи