а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полугодишен

полугодишни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на полугодие.
Англиски: semi-annual
Употреба: Образование
Примери:
Полугодишни оценки.
Полугодишен успех.
Полугодишна сметка.
2. Што има половина година, што трае половина година.
Англиски: half-yearly
Примери:
Полугодишна работа.
Полугодишен син.
Изведенки
полугодишно прил.
Пример: Школарината ја плаќаме полугодишно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи