а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полуглас

мн. полугласови
Вид збор: Именка, машки род
1. Назив за старословенските редуцирани гласови и соодветните букви голем и мал ер.
Англиски: semivowel Албански: gjysëmzë
Употреба: Лингвистика
2. Придружна темна самогласка што се слуша при изговорот на согласка (сржи, за'ржи; при определен изговор; б', в' итн.)
Англиски: semivowel Албански: gjysëmzë
Употреба: Лингвистика
3. Тивок глас, тивко зборување.
Англиски: low voice Албански: zë i ulët
Примери:
Тој мрмореше со полуглас.
Тајни разговори водени на полуглас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи