а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полугласно

Вид збор: Прилог
Тивко, не е гласно.
Англиски: in an undertone
Примери:
Изговори полугласно.
Се насмеа полугласно.
Читаше полугласно.
Се поздрави полугласно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи