а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полугласен

полугласниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на полуглас.
Употреба: Лингвистика
Примери:
Полугласен изговор.
2. Што не е гласен, што е со тивок глас.
Англиски: silently
Примери:
Полугласен разговор.
Полугласен смев.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи