а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

половник

мн. половници
Вид збор: Именка, машки род
Стара мерка, околу 20 оки; половина ведро, котел, половина вреќа.
Употреба: Архаизам
Примери:
Еден половник вино донесоа.
Донесе пет половници брашно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи