а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полови

половат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Дели на половина, двои наполу, преполовува.
Англиски: halve
Примери:
Тие го половат имотот.
2. (се полови) Се дели наполу, се преполовува.
Англиски: halve
Примери:
Дрвото само се половеше.
Изведенки
половење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи