а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

половичен

половични
Вид збор: Придавка
нецелосен, делумен, неполн
Англиски: partial
Примери:
половичен успех
половична вредност
половично решение
Изведенки
1. половично
Пример: Работата половично беше прикажана.
2. половичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи