а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

половина

мн. половини
Вид збор: Именка, женски род
1. Еден од двата приближно еднакви дела, од нешто преполовено.
Англиски: half Албански: gjysmë
Примери:
Тие присвоија половина двор.
половината од имотот
Половина од куќата е моја.
половина лубеница
2. Дел од количество, множество, од определен поим што се добива со делење со два.
Англиски: half Албански: gjysmë
Употреба: Математика
Примери:
половина од сто
половина месец
3. Дел од телото на човекот.
Англиски: back Албански: mesi
Употреба: Анатомија
4. Најтесниот дел од трупот меѓу градите и колковите.
Англиски: waist Албански: bel
Употреба: Анатомија
Примери:
Таа има убава и тенка половина.
Изрази
Поубава (понежна, послаба) половина - за жена, за сопруга.
Посилна половина - за маж, за сопруг.
Изведенки
половинка ж.
мн. половинки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи