а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полнота

мн. полноти
Вид збор: Именка, женски род
1. Целосна исполнетост, изразност во највискок степен.
Англиски: fullness Албански: plotësi
Примери:
Полнотата на тонот.
Полнотата на гласот.
Полнотата на текстот.
2. Дебелина на човечко тело.
Англиски: corpulence Албански: trashëri
Примери:
Полнотата не и дозволуваше да облече кусо здолниште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи