а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полномастен

полномасни
Вид збор: Придавка
Што има вискок процент масти.
Англиски: full-cream Албански: shumë i yndyrshëm
Употреба: Гастрономија
Примери:
Полномасно млеко.
Полномастен кашкавал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи