а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полнетица

мн. полнетици
Вид збор: Именка, женски род
1. Материјал со кој се потполнуваат некои делови од облеката.
Англиски: lining
2. Материјал со што е наполнет нешто.
Англиски: lining
3. Во ѕидарството - ѕид од набиена земја меѓу два реда (облоги) од штици; набиен земјен под.
Англиски: casing
Употреба: Архитектура и градба
4. Вид бод при везење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи