а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полнеж

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. полнење
Англиски: charge Албански: mbushje
2. Материјал со што е наполнето нешто.
Англиски: filling Албански: mbushje
Примери:
Собираше памук за полнеж на јорганите.
Ставаше полнеж во самарот.
Изрази
Електричен полнеж - количество електрицитет што се содржи во некое тело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи