а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полнач

мн. полначи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47952
1. Оној што полни.
Англиски: filler
Примери:
полначи на буџетската каса
2. апарат за полнење
Англиски: charger
Употреба: Технологија
Примери:
телефонски полнач
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК