а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поли

Вид збор: Префикс
Прв дел од именски сложени зборови со значење дека е: многу, повеќе, многукратно.
Англиски: poly
Примери:
полигамија, полигон, полиетилен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи