а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политикант

мн. политиканти
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со дневна политика, дејствувајќи од ситни, лични интереси; интригант во политиката.
Употреба: Политика
Примери:
Се појавија сѐ повеќе политиканти, сѐ помалку вистински патриоти.
Политиканти во науката и културата.
Изведенки
1. политикантка ж.
мн. политикантки
2. политикантски прид.
политикантскиот
Пример: политикантска магла
3. политикантство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи