а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54398
Давање димензија на политика на некоја дејност, искористување и поврзување нешто во полза на нечија политика.
Англиски: politicalization
Употреба: Политика
Примери:
политизација во уметноста
политизација на настаните
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК