а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политехничар

мн. политехничари
Вид збор: Именка, женски род
Тој што студира или што завршил политехничка школа.
Употреба: Образование
Примери:
Во Заводот за вработување нема политехничари.
Тој работи како политехничар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи