а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политеист

мн. политеисти
Вид збор: Именка, машки род
многубожец
Англиски: polytheist
Употреба: Религија
Изведенки
политеистички прид.
политеистичкиот
многубожечки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи