а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

политбиро

мн. политбироа
Вид збор: Именка, среден род
Политичко биро, извршен орган на политичка партија, особено во кимунистичките партии.
Употреба: Историја , Политика
Примери:
Политбирото ги носеше клучните решенија за развојот на државата.
Политбиро на ЦК на КПЈ.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи