а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиса

мн. полиси
Вид збор: Именка, женски род
Документ за осигурување лица, предмети, имот и сл.
Англиски: policy Албански: polisë, dokument sigurimi
Употреба: Економија
Примери:
Животна полиса.
Патна полиса.
Девизна полиса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи