а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полира

полираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Обработи, мазни или премачка површина на предмет за да и даде висок сјај.
Англиски: polish
Примери:
Полира автомобил.
Мајсторите ја полираа масата.
Вчера го полиравме мебелот.
Изведенки
полирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи