а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полирач

мн. полирачи
Вид збор: Именка, машки род
Работник што се знимава со полирање, што полира.
Англиски: polisher
Примери:
Полирачите за еден ден ги полираа масите во салата.
Изведенки
полирка ж.
мн. полирки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи