а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиран

полираниот
Вид збор: Придавка
Што има површина обработена со полирање, премачкана измазнета за да добие висок сјај.
Англиски: polished
Примери:
полиран мебел
полирана маса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи