а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

полиморфизам

(едн.) полиморфизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Постоење различни форми кај еден животински вид.
Англиски: polymorphy
Употреба: Биологија
Примери:
Кај ист вид инсект може да се јави полиморфизам, различни форми.
2. Постоење на едно хемиско соединение во повеќе од два кристални облика.
Англиски: polymorphy
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи